Bit Otu Nedir? Özellikleri Nelerdir? Faydaları Nelerdir?

Bit Otu

Bit Otu Nedir?

Bit Otu (Delphinium Staphisagria) halk arasında oldukça sık kullanılan ve çok etkili bir bitkidir. Uzun zamanlardır kullanılan güzel bir bitkidir.

Saç diplerine uygulanan bir bitkidir. Bu bitki hakkında söylenecek çok bir şey yok adında da bulunan ve hepinizin tahmin edebileceği gibi

bu bitki çoğunlukla saç diplerinde meydana gelen bitler için kullanılır. Eski dönemlerden beri insanlar bit otunu bu amaç için kullanmaktadır.

Bazı insanlar tarafından entele otu ve mezevek adı ile de bilinir.

Bit Otu

Bit Otu Özellikleri Nelerdir?

Bit Otu ekilmemiş tarlalarda yetişebilen bir bitkidir. Bu bitkinin gövdesi dik, dallı ve tüylü bir yapıdadır. 70 ile 150 santimetre boyuna

kadar yetişebilmektedir. Bit otu mayıs ve haziran ayları arasında yetişebilmektedir. Bit otu bu aylar arsında mavi çiçekler açabilir.

Çiçekleri gövdenin ucunda, gevşek salkım biçiminde bulunmaktadır. Meyveleri tüylü ve az tohumludur. Bit otunun familyası düğün

çiçeğigillerdendir. Bu ot kuzey yarım kürede yetişebilen bir bitkidir. Bit otu tohumlarında delphinine vardır. Oldukça zehirli bir ottur.

Türkiye’de İzmir ve Manisa’da yetişir. Anadolu’da 30 kadar bit otu türüne rastlanabilir.

Bit Otu Faydaları Nelerdir?

Bit Otu sağlığa oldukça faydalı bir bitkidir. İsminden de anlaşılacağı üzere bu ot bitler için kullanılır çoğunlukla. Bit, pire gibi zararlı aslak ufak böcekleri öldürmek için kullanılır.

Bit Otu

Bit Otu Nasıl Kullanılır?

Bit Otu kullanımı son derece basittir. Çoğunlukla saçlar için kullanılan bir ottur. Adından da anlaşılacağı üzere çoğunlukla bit için kullanılmaktadır.

Peki bu bitki nasıl kullanılır? Bit otu tamamen olgunlaşmadan kullanılmaz. Tamamen olgunlaşmadan kullanmak isterseniz pek bir etkisini

görmezsiniz. Bu nedenle bit otunun tamamen olgunlaşmış olan tohumları toplanır ve güneşte kurutulur.

Bit Otu Zararları Var Mıdır?

Bit Otu bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur. Fakat oldukça zehirli bir bitkidir bu nedenle doktor kontrolünde kullanılması önerilir.

Bize şu kelimelerden ulaştınız;

Bit Otu Nedir? Bit Otu Ne İşe Yarar? Bit Otunun Faydaları Nelerdir? Bit Otunu Kimler Kullanabilir? Bit Otu Nasıl Kullanılır? Bit Otu Nerede Yetişir? Bit Otunun Anavatanı Neresidir? Bit Otunun Zararları Var Mı?

Kaynak: Prof. Dr. Ahmet Maranki- Şifalı Bitkiler Kitabı

Yorum Yap

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.