Kolajen Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Kolajen Nedir?

Kolajen Nedir?

Kolajen vücudumuzda en çok bulunan proteinlerden birisidir. Vücutta birçok yerde bulunur ve oldukça önemlidir. Cildimiz için de oldukça önemli bir protein türüdür. Kolajen vücut yapımızı koruyan temel bir maddedir de denebilir. Kolajen sayesinde vücudumuzdaki dokular adeta bir iple bağlanmış gibi birbirine bağlanır. Kolajenin vücudumuzda birden fazla görevi bulunmaktadır, sebebi ise birden fazla dokuya sahip olmamızdır. Bu kadar dokuya sahip olduğumuz için her dokuya göre de farklı kolajen tipleri vardır.

Kolajen Nedir?

Kolajen Nasıl Kullanılır?

Kolajen yukarıda da bahsettiğimiz gibi vücudumuz için oldukça önemli bir proteindir. Ama günlük yaşantımızdaki bazı nedenler bu durumu oldukça kötü etkileyerek vücudumuzdaki kolajen miktarının azalmasına neden oluyor. Bu duruma örnek vermemiz gerekirse yaşınızın ilerlemesi, gerekenden fazla stres yapmak, sigara veya alkol kullanımı ve hatta hava kirliliği durumu bile vücudumuzdaki kolajen miktarını etkilemekte. Bu durum nedeni ile de vücudumuzda bazı sıkıntılar olabilir, örneğin cildimizde kırışıklık meydana gelmesi, sarkıklar oluşması, kuruluk, matlaşma ve renk kaybı gibi durumlar söz konusu olabiliyor. Bu durumdan rahatsız olan insanlar ise bazı çözüm yolları aramaya başlıyor. Doğru bir kolajen takviyesi yapmak zordur. Bu nedenle kolajen takviyesi yapmak istediğiniz ürünü iyi seçmelisiniz ve kesinlikle doktorunuza danışmadan başlamamalısınız. Eğer yanlış tip bir kolajen takviyesi alırsanız veya gereken miktarı bilmeden kolajen takviyesi yapmaya çalışırsanız kötü sonuçlar alabilirsiniz.

Kolajen Ne İşe Yarar?

Kolajen vücudumuz için oldukça önemlidir. Vücudumuzdaki dokuları birbirine bağlar ve vücudumuzun dengesini sağlar. Cildimiz için son derece önemli olan kolajen miktarı azaldığı zaman vücudumuzda çeşitli sorunlar ile karşılaşabiliriz. İstenmeyen sarkıklar, yaşlı hissetmenizi sağlayacak kırışıklıklar ve benzeri. Bu nedenle kolajen tüm bunların olmasını engelleyen ve önemli bir proteindir. Kolajen kemiklerimiz, kemiklerimizi birbirine bağlayan eklemlerimiz, tendonlarımız ve kaslarımızda bile bulunur. Cildimizde bulunan dermiş tabakasının %80 gibi büyük bir bölümü de kolajendir. Cildimizin güçlenmesi için kolajene ihtiyaç vardır. Bunların yanında kolajen cildimizin esnekliğini ve su tutma miktarını da önemli ölçüde etkiliyor. Kolajen sayesinde daha parlak bir cilde ve daha genç bir görünüme sahip oluyoruz. Bu süre 20 yaşımızdan sonra bu şeklide devam etmiyor. Her sene %1’lik bir miktarda kolajen kaybediyoruz. Bu nedenle yaşımız ilerledikçe kolajen miktarımız azalır ve bu nedenle cildimizde yaşlanmalar meydana gelir.

Kolajen Nedir?

Kolajen Türleri Nasıldır?

Kolajen türleri farklı farklıdır. Vücudumuzda birçok farklı kolajen molekülü bulunmaktadır. Tamamının temel görevi bağ dokusunu ve yapısını korumak ve desteklemektir. Fakat bu konuda hepsinin kendine ayrı görevleri vardır. Başlıca kolajen tipleri şunlardır;

  • 1.Tip Kolajen: Vücudumuzun %90’ında bulunan kolajen tipidir. Sağlamca demetlenmiş iplikçik yapısında bulunmaktadır.Vücudumuzda kemiklerimizde, derimizde, tenonlarımızda, fibiröz kıkırdak ve dişlerimizin yapısının kurulması gibi önemli görevlere sahiptir.
  • 2.Tip Kolajen: Bu tipteki kolajen fiber diğer yani 1. tip kolajene göre daha gevşektir. Eklemlerimizde bulunan kıkırdağın içerisinde bulunur.
  • 3.Tip Kolajen: Vücudumuzdaki kaslar, organlar ve damarlarının yapısının temelinde yer almaktadır.
  • 4.Tip Kolajen: Cildimizin oluşturan katmanlarda bulunur.

Kolajen Takviyesi Nedir? Nasıl Yapılır? 

Kolajen takviyesi, vücudumuzdaki azalmış kolajen miktarını arttırmak için yapılan bir takviyedir.Vücudumuz için oldukça önemli olan kolajen miktarı kişiden kişiye değişmektedir, ama bilindiği üzere vücudumuzdan her yıl yaklaşık %1 miktarında kolajen azalması olur. Bunun sonucu olarak da Yaşlılık ve eklem ağrıları gibi sorunlar ortaya çıkar. Bu nedenle kolajen takviyesi alınır. Ama yanlış kolajen takviyesi almamaya dikkat edilmelidir. Kolajen takviyesi yapmadan önce doktorunuza danışmalısınız. Daha sonra internet üzerinden araştırarak uygun kolajeni alıp kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kolajen Takviyesinin Faydaları Nelerdir?

Kolajen Takviyesi sayesinde vücudumuzdaki yaşlanma belirtileri azalacaktır. Eklem ağrısı gibi ağrılarınız dinecektir. Kendinizi daha dinç ve daha genç hissedeceksiniz. Vücudunuzdaki kolajen miktarı arttığı zaman daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz. Saç sağlığınızı bile kolajen miktarı etkilemektedir. Eğer spor ve egzersiz yapan biri iseniz kolajen sayesinde vücudunuzdaki kas miktarının da arttığını göreceksiniz.

Kolajen Nedir?

Kolajen Takviyesinin Yan Etkileri Var Mıdır?

Kolajen takviyesi insanlar tarafından sıkça yapılan ve kullanılan bir şeydir. Bu nedenle çok büyük bir yan etkisi yoktur. Zaten büyük yan etkileri olsaydı bu kadar sık kullanılmaz ve bu kadar çok ilgi görmezdi. Bu nedenle yan etkisi yok diyebiliriz. Fakat yanlış takviye sonucu veya çok olması durumunda sindirim sistemi bozuklukları gibi durumlara yol açabilir bu yüzden yukarıda da sıkça bahsettiğimiz gibi kolajen takviyesi yapmadan önce doktorunuza mutlaka danışın. Hamile kişilerde ne etkisi olduğu bilinmediği için hamile kişilerde de özellikle kullanımdan önce doktora danışılmalıdır.

Bize şu kelimelerden ulaştınız;

Kolajen nedir, kolajen ne işe yarar, kolajen kimler kullanabilir, kolajen takviyesi nedir, kolajen takviyesi işe yarıyor mu, kolajen takviyesinin faydaları, kolajen takviyesini kimler yapar, kolajen nasıl kullanılır, kolajen fiyatı.

Yorum Yap

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.