Hibiskür Nedir? Ne İşe Yarar? Hibiskür Çayı Nasıl Yapılır?

Hibiskür Çayı

Hibiskür Nedir? 

Hibiskür yani hibiskus uzmanlar tarafından da oldukça ilgi gören ve faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz bir çiçektir. Bu çiçeğin birden fazla  hatmi çiçeği, nar çiçeği ve Medine gülü gibi isimleri de vardır. Büyük bir çiçektir, yaprakları beyaz, mor, turuncu sarı ve kırmızı renktedir. Yapraklarının büyüklüğü 4 ila 18 cm arasında değişmektedir. Hibiskür çiçeği bitkisel çay olarak da kullanılmaktadır. Çoğu kişi hibiskür çayını zayıflamak için kullanmıştır ve işe yaradığı da görülmüştür. Ayrıca takviye edici gıdaların içerisinde de kullanılabiliyor.

Hibiskür Çiçeği

Hibiskür Ne İşe Yarar?

Hibiskür çiçeğinin başlıca özelliklerinden birisi metabolizmayı hızlandırmasıdır. Günümüzde çoğu insanın sıkıntısı olan fazla kilolar neredeyse aşılması çok zor bir sorundur. Çünkü kilo vermek oldukça zordur. Bu nedenle insanlar fazla kilolarından kurtulmak için yollar aramaya başlıyorlar. Fakat kilolarından kurtulurken asla spor yapmak istemiyorlar  bunlar tabii ki da çok zor hatta neredeyse imkansız denecek şeylerdir. Hibiskür çayı sayesinde bu mümkün oluyor. İnsanlar hiç egzersiz yapmadan da kilo verebiliyorlar.

Hibiskür Nerde Yetişir?

Hibiskür yani hibiskus çiçeğinin ana vatanı Japonya, Çin ve Hindistan olarak biliniyor. Fakat Afrika, Güney Amerika ve Meksika gibi bölgelerde de yaygın bir şekilde yetiştiği biliniyor. Ayrıca antik çağlarda da hibiskus çiçeğinin kullanıldığı biliniyormuş. Bu çiçeğin bitkisi içecek yapımında kullanılıyormuş. Eski zamanlardan bu zamana kadar hibiskür çayı sıkça tüketiliyormuş. Hibiskus çiçeği yetiştiği bölgelere göre farklı türlere de ayrılmaktadır.

Hibiskür Çayı

Hibiskür ‘ün Faydaları Nelerdir?

Hibiskür çiçeğinin faydalarından bahsedecek olursak bir çok faydası vardır. Uzmanların da üzerinde çokça durup çokça çalışma yaptığı bir bitkidir. Hibiskür ‘ün faydalarını sıralayacak olursak;

  • Hibiskür metabolizmanızı hızlandırır böylece daha kolay ve daha hızlı kilo verebilirsiniz.
  • Hibiskür sayesinde vücudunuzda ödem oluşumu engellenir.
  • Hibiskür karbonhidrat emiliminizi azaltmaya yardımcı olur.
  • Hibiskür sindirim sisteminizi hızlandırır.
  • Hibiskür çayı sayesinde mideniz küçülür ve daha az yiyerek doyabilirsiniz.
  • Hibiskür bağırsaklarınızın daha hızlı çalışmasını sağlar ve obezite hastası olmanızı engeller.

Şeklinde sıralayabiliriz.

Hibiskür Çayı Nasıl Yapılır? 

Hibiskür çayı kurumuş hibiskür çiçeği ile yapılır. Evde kendiniz de yapabilirsiniz yapılışı oldukça kolaydır. Evde hibiskür çayı yapabilmek için gerekli olan malzemeler şunlardır;

  1. Kurutulmuş hibiskür çiçeği
  2. Sıcak su

malzemeler yoksa temin edip yapabilirsiniz. Yapılışı oldukça kolaydır; öncelikle bir tutam kurutulmuş hibiskür çiçeğini çayı içeceğiniz fincana koyun. Daha sonra üzerine ısıttığınız sıcak suyu koyun. Daha sonra 2-3 dakika demlenmesini bekleyin ardından demlendikten sonra içerisine tatlandırması için en fazla 1 tatlı kaşığı bal koyun. Daha sonra karıştırın ve hazır olduğunda afiyetle içebilirsiniz.

Hibiskür Çayı

Yorum Yap

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.