Bal Kabağı Nedir? Faydaları Nelerdir? Bal Kabağı Yemek Tarifleri

BAL KABAĞI NEDİR?

Geçmişten günümüzde mutfaklarımızda çorbalarda yada tatlılarda sıklıkla kullandığımız bal kabağı yüksek mineral ve vitamini sayesinde vücut için önemli etkenlere sahiptir.

Sadece yemeklerimizde değil başka ülkelerde ise her sene kutlanan cadılar bayramının da sembolüdür.

Bal kabağı orta büyüklükte altın sarısı bazen bu turuncuya bile kaçmaktadır, tadı biraz tuhaf olsa da herkes kullanılır.

Bal kabağı en çok kış mevsiminde kullanılır. Bunun sebebi ise kışın vücudun direnci düşmekte ve pek çok hastalığa yakalanabilmekteyiz. Kışın direnç arttırmak için kullanılan kabak oldukça faydalıdır aslında. Sadece mutfakta kullanılmaz. Başka yerlerde de kullanılır. Mesela alternatif tıpta kabağın kullanımı oldukça fazladır.

Bağışıklık güçlendirici özelliği sayesinde uzmanlar ve diyetisyenler de önermektedir.

BAL KABAĞI FAYDALARI?

Bal kabağı yukarıda da bahsedildiği gibi bağışıklık güçlendirmeye yarar. Bu sayede eğer kış mevsiminde sık sık grip veya nezle oluyorsanız bal kabağı sayesinde bağışıklığınız güçlenerek artık hatalıklara yakalanmayacaksınız.

Hücre yenileme özelliği sayesinde kanser hastalarının sıkça kullandığı bir sebzedir. Kanser hücrelerini yok eder iyi huylu hücre oluşumuna destek sağlar. Beyaz ve kırmızı kan hücrelerinin de çoğalmasını sağlar.

Kabağın diğer bir faydasını duyunca inanılmaz derecede şaşıracaksınız. Kabak cilt üzerinde de etkilidir. Yüzde eğer akne varsa akneleri yok cilt üzerindeki herhangi bir cilt rahatsızlığını giderir.  Cildin parlamasını sağlayarak cilt tonunu eşitler. Ayrıca cilde tonik etkisi yaratır ve nemlendirir.

C vitamini deyince akla ilk gelen narenciye meyveler gelse de bal kabağı da C vitamininin arasına girmektedir.

Aynı zamanda zayıflamak isteyen kişilerin de göz bebeğidir. Düşük kalorisi sayesinde diyetisyenler bile önermektedir.

Günlük hayatta sürekli bilgisayar veya telefona bakmak zorunda kalanlar için ise doğal ilaç takviyesi görmektedir. Çünkü bal kabağı göz sağlığını da koruyarak göz retinasının gelişmesini sağlar. Böylelikle daha dinlenmiş bir göz etkisi bırakır.

Bal kabağı aynı zamanda vücuttaki alerjik reaksiyonu da giderilmesini sağlar.

Eğer bal kabağı sayesinde zayıflamak isteyen olursa veya balkabağı yemeklerinin arasına yeni tarifler eklemek isteyenler için leziz bal kabağı yemekleri tarifi ise ;

BAL KABAĞI ÇORBASI;

İçinde herhangi bir katkı maddesi olmadan evde kendiniz hazırlayabilirsiniz. Bunun için size lazım olanlar; 2 bardak bal kabağı püresi

2 bardak süt  zeytinyağı, tuz, karabiber ve1 tane kuru soğan gerekir. Bu malzemelerle bal kabağı çorbasını hazırlamak için ise , zeytinyağı ve soğanı karamelize haline gelecek kadar ateşte tütün balkabağı püresi tuz ve baharatını attıktan sonra sütü de karıştırarak ilave edin ve pişmeye bırakın. Çok fazla ısıda tutmayın besin değerini kaybetmesin.

Bunun gibi sayısız yemek tarifleri yapmam mümkündür. Örneğin bal kabaklı krep. İsmi biraz garip gelse de bunu yapmak da mümkündür. Normal krep malzemelerinin yanına bir de bal kabağı püresi ekleyin ve bildiğiniz krep gibi pişirin. Sunumu ise size kalmıştır.

O kadar çok tarif var ki bal kabağından latte bile yapabilirsiniz. Bunun için toz tarçın, bal kabağı püresi,  kakule ve karanfil, filtre kahve süt ve şeker yerine bal. Bu malzemelerle de harika bir ev yapımı latte yapabilmeniz mümkündür.

Evde her zaman yaptığımız kek veya muffin yerine bu sefer farklı bit tarif ile bal kabaklı muffin yapabilirsiniz.

Bu gibi tarifleri bal kabağının kullanımı kolay hale getirebilir eğer bal kabağını tüketmekte sorun yaşıyorsanız. Bu basit tariflerle bal kabağı kullanımınız daha kolay hale gelecektir.

Yorum Yap

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.