Bağışıklığı Güçlendiren Besinler Nelerdir? Nasıl Tüketilmelidir?

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRMEK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Son zamanlarda hastalıkların da artmakta olduğu bu süreçte insanların hastalığa yenik düşmemesi gerekmektedir. Kişinin hastalığa yakalanmaması için de vücudunu buna karşı koruması şarttır. Bu hastalıklar örneğin grip olabilir. Veya herhangi bir bulaşıcı hastalık olabilir. Daha ciddi sağlık sorunlarının da oluşmasını engeller ve yok eder. Bunun için yani vücudu korumak için bağışıklık sistemi önemlidir.

Bağışıklık sistemi kişiyi tüm bu zararlı hastalıklardan korur ve vücudu için kalkan oluşturur. Bağışıklık sisteminin zayıf olması demek kişinin her türlü hastalığa yakalanma olasılığını arttırır. Bu hastalıklar çok daha ciddi hastalıklara davetiye çıkarır.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve hastalıklara yakalanmamak için de sağlıklı ve dengeli beslenmek şarttır. Bu dengeli beslenme sonrası vücut güçlenip daha sağlıklı bir yapıya dönüşecektir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için de öyle her bulunulan yemek yenilmez. Sağlıklı olan besinlerden yeteri kadar tüketildiğinde bağışıklık sistemi güçlenecektir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için tüketilmesi gereken besinler ise şunlardır;

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİREN BESİNLER;

  • Meyve tüketimi

Meyve tüketimi vücudun vitamin ve mineral deposu açısından önemlidir. Sürekli olarak ara öğünlerde meyve tüketilmelidir.

Ancak önemli bir nokta olan meyveleri bazen meyve suyu olarak kullanmaktayız. Meyvelerin suyu ile değil de normal haliyle tüketimi çok daha fazla etki sağlayacaktır. Bir bardak meyve suyu için 6-7 tane hatta daha fazla meyve kullanmaktayız. Bu sıktığımız meyvelerdeki şeker oranının da artması demektir. Bu yüzden normal bir meyveden tükettiğiniz taktirde daha fazla fayda sağlayacaktır.

  • Su içmek

Su içmek bütün vücut sistemi oldukça önemlidir.  Hem vücudu mikrop ve bakterilerden korur hem de toksinleri atar. Su içmek gündelik hayatta oldukça önemlidir. Günde 5 litreden fazla olmamak şartıyla su tüketilmelidir. Aksi taktirde su zehirlenmesi geçirebilirsiniz.

  • Balık

Omega 3 açısından oldukça zengin olan ve beyin gelişimine de katkı sağlayan balık, bağışıklık için vazgeçilmez besinler arasında yer alır. Uzmanlar haftada en az 2-3 kez tüketilmesini öneriyor.

  • Sarımsak

Sarımsak gündelik hayatımızda  mutfaklarımızda yer edinse de aslında bağışıklık için de birebirdir. Mikropları yok eder ve güçlü bir bağışıklık için vazgeçilmezdir. Kış aylarında grip gidermek için kullanmanın yanı sıra vücut için de oldukça etkendir.

  • Kuruyemiş

Genelde evde keyif olarak kullandığımız çerez gibi kuruyemişler, tam da bağışıklık dostudur. Özellikle ceviz ve fındığın faydalarını bilmeyen yoktur.

Beyin gelişimine de katkı sağlayan kuruyemişler sade olarak tüketilmelidir. Pek çok kişi kavurarak veya başka şekillerde kullanmaktadırlar. Ancak normal haliyle kullanımı daha fazla yararlıdır.

Bunun yanı sıra ise pek çok besin vardır bağışıklığı güçlendirmek için. Örneğin; zencefil ve zerdeçal. Bu iki güçlü etkinin faydasını bilmeyen yoktur. Çaylarda veya yemeklerde hatta baharat olarak da kullanılmaktadır.

Yeşil sebzelerden ise brokoli, ıspanak ise adeta her derde devadır. Pek çok kişi özellikle çocukların sevmediği bu yeşil sebzeler aslında tüketilmesi gereken besinler arasında yer almaktadır.

Biraz tuhaf gelebilir ama bitter çikolata da bağışıklık sistemini güçlendirir. Fazla aşırıya kaçılmadığı sürece bitter çikolatanın işlenmiş hali değil doğal bitter çikolata olduğundan emin olun.

Fazla bilinmese de yaban mersini de bu etkileri sağlar. Vitamin açısından oldukça zengindir ve yoğurtla tüketildiğinde artı olarak kalsiyum kaynağı da sağlar.

Bu gibi besinleri tükettiğinizde bağışıklık sisteminiz daha güçlü olacak ve herhangi bir hastalığa karşı koruma sağlayacaktır.  

Yorum Yap

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.