Şifalı Bitkiler Nedir? Faydaları Nelerdir? Kullanım Yerline Göre Şifalı Bitkiler? Hangi Şifalı Bitki Neye İyi Gelir?

ŞİFALI BİTKİ NEDİR? NE İŞE YARAR?

Şifalı bitkiler genel adı olarak pek çok meyve sebze ve bitkiyi alabilir. Şifalı bitkiler pek çok sorun için kullanılmaktadır. Örneğin egzama rahatsızlığı olanlar veya uykusuzluk sıkıntısı çekenler için birebir şifalı bitkiler bulunmaktadır. Kullanım şekilleri de farklılık gösterebilir. Mesela kimisini çay olarak kimisini yağ veya krem olarak da kullanabilirsiniz.

Bazı şifalı bilgilerin yararı olduğunu herkes bilir ve çevredekilere de önermektedir. Ancak bu şifalı bitkilerin herkesin üzerinde yarar sağlar diye bir kaide yoktur. Aksine bazı kişilere zararı dokunmaktadır. Bu yüzden şifalı bitkilerin kullanımı önemlidir.

Bazı bitkilerin nasıl bir biçimde ve hangi miktarda kullanılacağını yararlarını veya zararlarını bilmek zor. Bu yüzden bir kaç şifalı bitkinin nerde nasıl kullanılacağından ve hangi alanlarda kullanıldığından bahsedeceğiz.

KANSERE İYİ GELEN ŞİFALI BİTKİLER;

BROKOLİ; sofralarımızda yer alan ancak pek çok kişinin sevmediği bir sebze olarak karşımıza çıkmaktadır. Ama ne kadar çok fazla sevilmese de aslında sıköa tüketilmesi gereken bir bilgidir.

Yaarları ilk başta kansere karşı önlem almaktır. İçindeki  lifler bakımından oldukça zengindir. Yenileyici özelliği sayesinde kanser hücrelerini yok eder ve oluşumunu engeller.

Aynı zamanda idrar yollarını açar, kalın bağırsak iltihaplarını korur ve aynı zamanda hem kalın bağırsak hem de meme kanserine karşı önlem alır.

Kemikleri güçlendirerek kemik erimesini ve kırılmasını zorlaştırır. Havuçla eş değer olarak göz sağlığına da iyi gelmektedir.

ÇÖREK OTU; çörek otu fazla bilinmese de aslında tam bir vücut dostudur. Mineral ve vitamin açısından oldukça yüksek değerlere sahiptir.

Mutfakta karşımıza çıkan bu bitki aslında bir ialç olarak da kullanılmaktadır. Vücutta oluşan sedef, egzama, baş ve boyun ağrısı, eklem ağrıları, romatizma, solunum sıkıntısı, akciğer yağlanması, boğaz tahrişi gibi pek çok sıkıntıda kullanımı uygundur.

Günlük doz kadar alınmalıdır, çörek otunun yağı ve çayı hatta kremi bile kullanılmaktadır.

Hamilelik sürecinde kullanılmaması gerekebilir.

NAR; nar pek çok kişinin sevdiği bir meyve olarak bilinmektedir. Çokça C vitamini içerdiği için uzmanlar günlük C vitamini ihtiyacını karşılamak adına nar tüketebileceğini önerdi.

Aynı zamanda kan şekerini düzenler ve kolestrol kontrolu sağlar. En büyük özelliği ise kanser hücrelerinde azalma etkisi yarattığıdır.

BAĞIŞIKLIĞA İYİ GELEN ŞİFALI BİTKİLER;

SARIMSAK; yine bir mutfak ürünü olarak çıkan ama tıbbi ilaç niteliği taşıyan bir ürün olan sarımsak pek çok alanda kullanılmaktadır. Antibiyotik özelliği ile ağrıları yok eder. Bağışıklık sistemini onarır ve yüksek düzeyde korur.

Aynı zamanda kalp ve damar yollarını açar. Tansiyon hastalarının bile kullanabileceği bir şifalı bitkidir.

-Uzmanlar günlük 2 diş sarımsağn kullanımının yeterli olduğunu belirtmişlerdir.

-Hücreleri yeniler ve zararlı hücre üremesini engeller.

-Diş ağrıları gibi sıkıntılarda da ağrıyı keser.

-Saç uzamasında ve cilt bakımında büyük rol oynar.

ZENCEFİL; zencefil, görüntü ve tat aynı zamanda koku açısından fazla tercih edilmese de aslında ta bir ilaç deposudur.

Zencefilin günümüzde çayı, yağı ve krem olarak da kullanılmaktadır.  İltihabı ve enfeksiyon önleyici özelliği vardır. Antibakteriyel ve antioksidan özellikleri vardır. Uzmanlar kullanımı konusunda uyarmaktadır. Günde 4 gr fazla kullanılmamalıdır. Aşırı tüketimi kalp ritim bozukluğuna ve mide yanmasına neden olmaktadır.

KİVİ; C vitamini açısından oldukça büyük değere sahiptir. Bağışıklık sistemi güçlendirici özelliğine sahiptir. Yaz veya kış mevsimlerinde kullanımı uygundur.

Cilt kusurları için , ishale de iyi geldiği kesindir.

Aynı zmaanda mutfakta yer alan bu meyve farklı şekillerde kullanılabilir. Kiviyi normal sade haliyle veya detox suyu halinde kullanabilirsiniz.

UYKUSUZLUK İÇİN KULLANILMASI GERKEN ŞİFALI BİTKİLER;

PAPATYA ÇAYI; papatya çayı papatya bitkisinin özünden üretilir. Ağrı kesici özelliği vardır ve aynı zamanda sinir stres yatıştırıcı özelliği vardır. Bu sayede uykusuzluk problemlerine iyi gelmektedir.

Aynı zamnada hazmetme özelliğe sahiptir ve ağrı kesici yönleri vardır.

Hafif düzeyli uyku problemi çekenler için kullanılmalıdır. Hamileler ve emziren anneler kullanmamalıdırlar.

ÇARKIFELEK ÇAYI; çarkıfelek meyvesinin çayı olarak karşımıza çıkmaktadır. Sakinleştirici ve dinginleştirici bir yapıya sahiptir.

Aynı çikolata gibi mutluluk hormonu salgılayarak daha kolay uyumayı kolaylaştırır.

Aynı zamanda ağrı kesici özelliğide vardır. Sinir ve stresten uzak kalmanızı sağlayarak siz sakinleştirir ve daha kolay uyumanızı sağlar.

Diğer bir uykusuzluğa iyi gelen şifalı bitki de yulaf ezmesizidir. Mineraller sayesinde sinir sistemini yatıştırır ve uyku düzenini sağlar.

Diğer şifalı bitkiler ve kullanılan alanları ise çokça vardır. Mesela iştahszılığa iyi gelen şifalı bitkiler arasında iştah arttırıcı besinler bulunmaktadır. Bu listenin ilk başında ise yeşillikler yer almaktadır.

Taze kişniş ve nane de buna örnektir.

Eğer anne adaylarının sütü yetersiz kaalıyors kullanabileceği besinler rezene kimyon ve çörek otudur. Bu besinler anne sütünü çoğaltır.

Boğaz enfeksiyonuna iyi gelen şifalı bitkilerin başına ise adaçayı yer almkatadır. Daha sonra fazla bilinmese de okaliptüs çayı ve kekik yer almkatadır. Bunlar boğaz ekfeksiyonuna ve solunum sıkıntısına iyi gelecektir.

Eğer kilolarınız varsa ve zayıflamak istiyorsanız kullanabileceğiniz bitkiler;

Mate çayı ilk sırada kullanılmaktadır. Kuşburnu ve kırmız biberde bu listenin başında yer almakatdadır. Bu şifalı bitkiler daha hızlı ve sağlıklı bşr şekilde zayıflamanızı sağlayacaktır.

Yorum Yap

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.