Sarımsağın Faydaları Nelerdir? Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Zararları Var Mıdır?

SARIMSAK NEDİR?

Tam bir vücut dostu olarak bilinen sarımsak grip, nezle gibi rahatsızlıklar başta olmak üzere kansere kadar yarar sağlayan bir bitkidir. Özellikle kış ayları için birinci sırada tüketilen sarımsak çok fazla bileşiği sayesinde tam bir vücut dostudur. Antibakteriyel özelliği sayesinde vücudu bakterilerden koruyarak hastalık oluşumunun önüne geçer. Vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan sarımsak aynı zamanda vitamin içermekle beraber demir, bakır ve kalsiyum açısından da zengindir. Bu sayede insan vücuduna katkıları da çoktur. Sarımsağın faydaları ise saymakla bitmiyor. Doktorların bile ilaç olarak gördüğü sarımsak herkes tarafında kullanılmakta ve önerilmektedir. Her yerde yetiştirilmekte ve herkesin ulaşabileceği niteliktedir. Ancak faydası saymakla bitmeyen sarımsağın fiyatı altınla eşdeğer denilebilecek derece de.

Sarımsak günümüzde pek çok yerde kullanılmaktadır. Genellikle yemeklerde kullanılan sarımsak başlıca salatalarda , çorbalarda kullanılmaktadır. Ancak son günlerde sarımsak yağı ve çayı da fazlaca popülerdir.

SARIMSAĞIN FAYDALARI NELERDİR?

Sarımsak herkes tarafından aslında koku bakımından hoş karşılanmasa da aslında bu kokuyu ardı sıra edebilir ve faydaları gözlemlenebilir. Sarımsağın başlıca faydası olarak ise bakterilerden korur ve enfeksiyon oluşumunu engeller.  Bu sayede bağışıklık sistemini de güçlendirir.

Diğer bir özelliği ise kalp ve damar dostu olmasıdır. Kan dolaşımı hızlandırarak kalbi koruyarak kalp krizi riskini azaltır ve felç olma riskini de ortadan kaldırır. Damar tıkanıklığı var ise damarları açarak kan dolaşımını hızlandırır.

Kan şekerini düşürür ve şeker, diyabet rahatsızlığının önüne geçer.

Aynı zamanda diş ağrısı gibi sorunlarında ise diş ağrısını gidermekle yükümlüdür.

Eğer bağırsak sorunlarınız varsa. Bağırsak kurdu ve parazit gibi durumlarda parazitleri yok ederek oluşmasını engeller ve bağırsak açısından da daha sağlıklı ve işlevini yapan bağırsak oluşumunu sağlar.

Saç dökülmeleri ve kırılması durumunda saçları onarır. Saç köklerini yenileyerek daha sağlıklı saçların uzamasını sağlar aynı zamanda kepek oluşumunun da önüne geçer. Kırılan ve cansız saçlara yeniden güç kazandırır.

Aynı zamanda cilt üzerindeki etkisi de büyüktür. Cilt dökülmeleri gibi sorunlarda cilde fayda sağlayarak daha sağlıklı bir cilde kavuşmanızı sağlar.

Mide yanması gibi durumlarını engelleyerek mide ve bağırsakta oluşan mikrobu yok ederek enfeksiyon oluşumunu engeller.  Aynı zamanda safra salgısını da düzenleyerek salgı salınımını arttırır.

Gece sık sık idrara çıkan kişiler için ise birebir çözümdür. İdrar yollarını açarak böbreklerde taş oluşumunun önüne geçerek taş oluşumunu engeller. İdrar yollarını temizleyerek enfeksiyon oluşumunu yok eder.

Boğaz iltihabını yok ederek balgamı söker atar. Solunum yollarını da temizleyerek açar.

SARIMSAK HANGİ HASTALIKLARA İYİ GELMEKTEDİR?

Sarımsak faydalarının sağladığı bu etkenlerden sonra bir de vücuda sağladığı hastalıkla iyi gelmektedir. Bu hastalılar sarımsak kullanımı sonucunda etkinliği gözlemlenmiş bir şekilde rahatsızlıklara iyi geldiği gözlemlenmiştir. Bu hastalıklar başlıca,

 • Kalp ve damar tıkanıklığı
 • Kanser ve kanser oluşumu
 • Yüksek tansiyon
 • Taşikardi (kalbin normalden daha hızlı atması ve kalp ritim bozukluğudur)
 • Kas tutukluğu
 • Damar tıkanıklığı
 • Ayak mantarı ve mantar oluşumuna
 • Böbrek rahatsızlıklarına
 • Cinsel sorunlara
 • Yüksek tansiyon ve kolestrole
 • Bronşit

Gibi hastalıklara deva olmaktadır. Bu gibi hastalıkları iyileştirmek veya hastalıkların oluşumunun önüne geçerek engellemek için sarımsak kullanımı sonucu hastalılara iyi gelmekte olduğu gözlemlenmiş bir durumdur. Bu hastalıklara sahip olan kişilerin sarımsak kullanması sonucu faydalarını onlarda göreceklerdir.

SARIMSAK ZARARLARI VAR MIDIR?

Her türlü besinde yararları olduğu gibi zararları da vardır. Bunlardan biri de sarımsaktır. Sarımsağın aşırı tüketimi sonucu mide de ağrı veya yanma oluşabilir ve aynı zamanda ciltte kızarıklık ve kaşıntı meydana gelebilir.

Bunun yanı sıra aşırı kullanıma kaçtığında halsizlik ve baş ağrısı oluşmaktadır.

Sarımsağın kan inceltici özelliği olması dolayından kan inceltici ilaç kullanan kişilerin sarımsağı fazla kullanmaması veya kullanması durumun da doktor tavsiyesi altında kullanması gerekir. Kan sulandırıcı etkisinden dolayı doktora başvurulmalıdır.

Araştırmalar tam olarak netlik kazanmasa da bazı uzmanlar doğum kontrol haplarının etkisinin azalttığını söylemekte bu hapları kullanan kişileri uyarmaktadırlar.

Sarımsağı çok fazla kullanan kişide yan etki veya alerjik reaksiyona bağlı nedenlerl görülebilir. Sarımsağı çiğ yutmanın veya çiğnemenin aşırıya kaçması durumunda da yan etkiler görülmektedir.

Fazla kullanırsam daha fazla yarar sağlar bakış açısı yanlıştır. Doğru tüketildiği ve miktarı kadar tüketimi sonucunda yararlıdır.

Yorum Yap

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.